Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Olej konopny i jego niezwykłe właściwości

Olej konopny i jego niezwykłe właściwości

l_1464521778bff37olejkonopny750x290.jpg

Konopia – kontrowersyjna roślina, która od tysięcy lat towarzyszyła ludzkości. Wytwarzano z niej ubrania, liny, żagle jak również żywność. Cannabis należy do grupy roślin wyjątkowo oleistych i bardzo bogatych w nienasycone kwasy tłuszczone, tak niezbędne ludzkiemu organizmowi. Dlatego olej tłoczony z nasion konopi jest ich doskonałym źródłem.


Wytwarzanie oleju

W oleju konopnym tłoczonym z nasion próżno jest doszukiwać się substancji psychoaktywnej THC czy kannabinoli. Jest on wytwarzany z nasion konopi siewnej zawierającej stężenie THC mniejsze niż 0,2%, w związku z tym jest on całkowicie legalny, a jego spożywanie nie powoduje odurzenia.

Kwasy tłuszczowe i mikroelementy w oleju z konopi

Produkt ten zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), głównie omega-3 i omega-6. Kwasy te nie są wytwarzane w ludzkim organizmie, dlatego muszą być dostarczane w diecie. Zawartość NNKT w oleju konopnym jest doskonale zbalansowana, w idealnych proporcjach dla ludzkiego organizmu 1:3. Kwasy te spożywane w takich proporcjach zapobiegają zawałom i arytmii serca, tworzeniu się zakrzepów krwi, a nawet obniżają poziom cholesterolu.

Dodatkowo olej jest bogatym źródłem witamin A,C,E, a nawet niektórych z grupy B oraz różnych mikroelementów takich jak magnez, cynk czy wapń. Zawiera też naturalne antyoksydanty, które wspierają pracę układu krążenia, pomagają w walce z nowotworami czy cukrzycą.

1464522017e2b91olejkonopny.jpg

Skutki niedoborów NNKT

Omega-3 Spowolnienie przemiany materii – co w dłuższym wymiarze czasowym skutkuje otyłością. Pogorszenie poziomu koncentracji, problemy z zapamiętywaniem i koordynacją ruchową (osłabiony refleks), podwyższone ciśnienie krwi i skłonność do tworzenia się zakrzepów. Pogorszenie samopoczucia i nastrojów doprowadzić może do depresji. Ponadto skutkuje podwyższonym ryzykiem pojawienia się zapaleń tkanek (najczęściej stawów).

Omega-6 Nadmierne wypadanie włosów czy problemy skórne podobne do tych występujących przy egzemie to jedne z niewielu skutków niedoboru kwasu omega-6. Często prowadzi to do zwyrodnienia wątroby, chorób serca czy nerek. Może też wystąpić problem z gojeniem się ran lub osłabienie układu immunologicznego.

14645245042a64econtendHempSeedOil.jpg

Jak stosować olej z konopi w kuchni

Doskonale uzupełnia smak sałatek lub gotowanych warzyw. Jeżeli chcesz zachować wszystkie mikroelementy nie możesz go podgrzewać! Jeżeli nie masz pomysłu do jakich dań użyć oleju konopnego, to stosuj go zamiast oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego.

Uwaga! Olej konopny nie nadaje się do smażenie na patelni lub frytkownicy.

Jak rozpoznać dobry olej konopny?

Na rynku jest wiele różnego rodzaju olei tego typu, ale niewielu producentów wytwarza go w sposób właściwy. Przede wszystkim olej powinien być tłoczony na zimno, gdyż po podgrzaniu (rafinowaniu) traci większość ze swoich składników odżywczych. Dodatkowo zawarte w nim kwasy tłuszczowe tracą swoje walory podczas kontaktu ze światłem. Dlatego taki olej powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła.

Temat zdrowego żywienia jest w dzisiejszych czasach bardzo popularny, a olej konopny jest wręcz niezbędny nie tylko w kuchni każdego miłośnika zdrowego trybu życia, ale również każdego człowieka, który choć trochę dba o swoje zdrowie. Posiada tak wiele mikroelementów, że skutecznie uzupełni niedobory w naszej codziennej diecie.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…